W dzisiejszym świecie mały pacjent często napotyka na różnorodne wyzwania emocjonalne, społeczne czy poznawcze. Zdarzają się również zmiany w zachowaniu u najmłodszych, które osobom dorosłym ciężko jest zrozumieć. Może to być m.in ADHD czy zaburzenia opozycyjno-buntownicze. Dlatego warto szukać pomocy u specjalistów, takich jak Psycholog, Psychoterapeuta czy Psychiatra. Taka osoba chętnie pomoże skutecznie sprawdzić z jakim problemem Państwa dziecko się boryka.
Dla rodziców i opiekunów, podejmowanie decyzji o umówieniu dziecka na pierwszą konsultację psychologiczną może być momentem pełnym pytań i niepewności. Szczególnie, gdy mowa o dzieciach od 6. roku życia, ważne jest zapewnienie im wsparcia, gdy pojawią się trudności emocjonalne, społeczne lub zachowawcze.
Psychoterapia dzieci i młodzieży jest cennym narzędziem, które może pomóc najmłodszym członkom społeczeństwa rozwijać się emocjonalnie, społecznie i psychicznie. Jest to inwestycja w przyszłość i zdrowy rozwój dziecka. Jeśli zauważacie Państwo, że Wasze dziecko potrzebuje wsparcia, terapia może być odpowiedzią na Wasze obawy i troski.
Psycholog to specjalista posiadający wykształcenie i doświadczenie w pracy z osobami w każdym wieku. Często dysponuje również kompetencjami diagnostycznymi.
Pozytywne strony pracy o podłożu terapeutycznym to:
Rozwój Emocjonalny: pozwala na naukę rozpoznawania i pracy z emocjami, co jest kluczowe dla ich równowagi emocjonalnej.
Rozwój Społeczny: Dzieci uczą się jak budować zdrowe relacje z innymi rówieśnikami i dorosłymi oraz jak radzić sobie z konfliktami.
Radzenie Sobie z Trudnościami: dostarcza narzędzi do poradzenia sobie z trudnościami, takimi jak lęki, stres, czy depresja.
Wsparcie w Nauce: Pomaga w rozwiązywaniu problemów w szkole, jak zmagania w nauce, koncentracji czy zachowaniu.
Warto skorzystać z terapii, gdy:
Dziecko przejawia problemy w nauce
Rodzina przeżywa kryzys
Dziecko przejawia trudne zachowania
Dziecko przeżywa traumę
Dziecko boryka się z zaburzeniami emocjonalnymi.
Umówienie się na Spotkanie: opiekunowie prawni dziecka umawiają się na spotkanie konsultacyjne z psychoterapeutą dziecięcym. Spotkanie może odbywać się w gabinecie terapeuty lub online, w zależności od preferencji i dostępności.
Pierwsza wizyta u Psychologa dziecięcego: często ma charakter konsultacji, na której rodzice i dziecko mają możliwość rozmowy z terapeutą i przedstawienia swoich obaw oraz celów jak również mocnych stron w relacjach rodzinnych. Na tym etapie należy zgłaszać wszelkie trudności.
Wstępna Rozmowa: Podczas pierwszej konsultacji terapeuta dziecięcy zazwyczaj przeprowadza wstępną rozmowę z rodzicami. Celem tej rozmowy jest lepsze zrozumienie historii, kontekstu i sytuacji dziecka. Rodzice mogą podzielić się swoimi obawami, obserwacjami i pytaniami dotyczącymi dziecka.
Wspólnie ustalony Plan Pracy: terapeuta opracuje indywidualny plan dostosowany do potrzeb dziecka. Niezwykle ważne w pracy z rodzicami jest wspólnie omówienie celów terapii. Jest to ważny moment, który pomaga ustalić, jakie zmiany lub wsparcie rodzice chcieliby uzyskać dla swojego dziecka.
Wyjaśnienie Procesu Terapeutycznego oraz Diagnoza: Psychoterapeuta dziecięcy wyjaśnia rodzicom, jak będzie przebiegać terapia ich dziecka.
Plan Dalszych Działań: Po konsultacji psychologicznej terapeuta i rodzice wspólnie tworzą plan dalszych działań. Określają, jak często będą się spotykać na konsultacjach, jakie cele będą śledzić i jak będą monitorować postępy dziecka w terapii.
Sesje Terapeutyczne: będą prowadzone zgodnie z ustalonym harmonogramem. Mają charakter terapii indywidualnej. Na tym etapie kształtuje się również warsztat pracy specjalisty z dzieckiem.
Wsparcie dla Rodziców: W trakcie konsultacji psychologicznej terapeuta może udzielać wsparcia rodzicom w radzeniu sobie z trudnościami dziecka w codziennym życiu.
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w celu wsparcia Waszego dziecka w bezpiecznym rozwoju jego zdrowia psychicznego. Prowadzimy pomoc psychologiczną w postaci konsultacji online oraz stacjonarnie. Jesteśmy zespołem, który korzysta z różnych technik dopasowanych do wieku dziecka.
Podczas wstępnej diagnozy można rownież ustalić czy Państwa dziecko nie boryka się z innymi problemami natury np. neuropsychologicznej jakim jest spektrum autyzm.
Na wszelkie pytania dotyczące psychoterapii Państwa pociech chętnie odpowiemy w rozmowie telefonicznej lub mailowo.
Uwaga na pierwsze spotkanie zapraszamy Dzieci wraz z Rodzicami!
Znajdziecie Państwo nas również na znanylekarz.pl
Psychologia
Psycholog dziecięcy Szczecin
Psychoterapia Szczecin
Paulina Oleczek @ Copyright 2023 All Rights Reserved
Kontakt
kontakt@paulinaoleczek.pl
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Starzyński"
Gabinet numer 1
ul. Teofila Starzyńskiego 2
71-742 Szczecin